Léčba křečových žil

Léčba křečových žil

Krásné nohy bez sebemenších vad na kráse? Takové by si přála asi každá žena a nejeden muž. Bohužel však řadu z nás trápí křečové žíly neboli varixy. Z estetického problému se navíc snadno stává zároveň ten zdravotní. V noci se dostaví křeče, trpíte pocitem těžkých nohou nebo vás začnou celkově obtěžovat bolesti dolních končetin. Pokud nejste přímo adepti pro operaci křečových žil, můžete podstoupit sklerotizaci varixů roztokem.

 

Skleroterapie je ambulantní injekční léčba křečových žil (varixů), metoda se používá od počátku 60. let 20. století. Sklerotizací se odstraňují metličkové varixy, malé, středně velké i velké křečové žíly. Sklerotizace může být doplňkovou léčbou po operaci křečových.

 

Základem ošetření je injekční aplikace sklerotizační látky dovnitř křečové žíly. Žíla napuštěná sklerotizačním roztokem se uzavře, postupně se přemění na vazivo a vstřebá se.

Průběh sklerotizace varixů

Injekce se sklerotizační látkou se aplikuje dovnitř křečové žíly. Používají se nejjemnější kanyly nebo mikrojehly. Napuštěná žíla se uzavře a postupně se vstřebá. Ošetření trvá jen několik minut a není bolestivé. Místa vpichu se překryjí a přiloží se pevný kompresní obvaz nebo kompresní punčocha. Bezprostředně po ošetření by měl pacient 30 minut chodit, pokud možno v dosahu lékaře, který jej ošetřoval. Při větším rozsahu varixů je třeba sklerotizaci opakovat vícekrát.

Rekonvalescence po sklerotizaci křečových žil

Ošetřené varixy mohou být tuhé a mírně bolestivé. Velký vliv na výsledek skelroterapie má správné a důsledné nošení kompresního prádla. Čím větší jsou odstraňované varixy, tím déle se musí kompresní prádlo nosit. Po sklerotizaci metličkových varixů se kompresní punčochy nosí 3 až 4 dny. Po sklerotizaci středně velkých a velkých varixů se kompresní punčochy nosí 3 až 5 týdnů. Sportovat nebo vykonávat těžší fyzickou práci můžete už pár hodin po ošetření.

Kontraindikace sklerotizace varixů

Ošetření nelze provést během akutního zánětlivého onemocnění, během těhotenství a kojení, při nedokrevnosti dolních končetin, při poruše srážlivosti krve.

 

Větší křečové žíly operujeme v rámci jednodenní chirurgie.