Odlehčená fixace

Odlehčená fixace

Naše zařízení preferuje odlehčené fixace

Lehkou sádru tvoří tkanina a pryskyřice, která reaguje s vodou a tkaninu vytvrdí. Výsledkem je stabilnější a pevnější fixace než u klasické sádry. Lehká sádra vytvrdne do půl hodiny.
Vyrábí se ve dvou variantách: tuhé a polotuhé. Tuhá (rigidní) lehká sádra se podkládá vatou, je lehčí a pevnější než klasická sádra, ale nedoporučuje se koupání  - vodě sice odolává, ale pokud se namočí podkladová vata, dlouho vysychá a rozmáčí pokožku, což je spojeno s určitými riziky. Polotuhá (semirigidní) lehká sádra se nepodkládá vatou, a proto umožňuje sprchování i koupání, vejde se pod téměř jakýkoli oděv i do boty. Aplikace polotuhé lehké sádry je však specifická a vyžaduje proškolení lékaře.

Mezi největší pozitiva lehčí varianty tedy patří nízká hmotnost a menší objem, menší potivost pod sádrou v letních měsících a dostupnější hygiena, tedy možnost sprchování, případně koupání. Také rozsah fixace je u tohoto druhu menší, takže člověk se zlomenou nohou nemusí mít sádru až pod koleno, u zápěstí nemusí být sádra po předloktí nebo dokonce přes celou horní končetinu. Lehkou sádru může také lékař přizpůsobit aktuálnímu stavu končetiny, kdy ji rozstřihne, upraví a znovu zafixuje. Negativní pak je menší tolerance vůči otoku, jehož přítomnost je několik dní po úrazu normální, jenže v plastové sádře pro něj není tolik prostoru

3M nabízí kompletní sortiment syntetických fixačních obvazů a dlah pro použití při konzervativní léčbě fraktur. Lehká sádra je moderní způsob fixace zlomenin, poranění a lézí měkkých tkání, alternativní materiál ke klasickému sádrovému obvazu případně ortéze, mnohem komfortnější pro pacienta.

Aby Vám fixace 3M Cast skutečně dobře sloužila a zajistila požadovaný komfort při léčení, je třeba dodržet určité zásady při jejím používání.

1. Nepřetěžujte poraněnou končetinu

Nepřetěžujte poraněnou končetinu

Fixace 3M Cast je natolik lehká, že vám umožní podstatně větší pohybovou aktivitu než klasická sádra. Navíc výrazně tlumí bolest. Stále ale mějte na paměti, že vaše končetina potřebuje dostatek klidu k úplnému zhojení. Neměli byste poraněnou končetinu přetěžovat. Svoje aktivity konzultujte s ošetřujícím lékařem.

2. Zabraňte proniknutí cizích těles pod fixaci

Zabraňte proniknutí cizích těles pod fixaci

Pod fixaci by se neměla dostat sůl, písek a další cizí tělesa. Pokud se tak stane, je nutné fixaci dokonale propláchnout proudem vody. Pro udržování čistoty pod fixací lze v určité fázi léčby zlomeniny požádat lékaře o zhotovení 3M Castu jako odnímatelné fixace. To vám umožní fixaci dočasně sundat, končetinu i 3M Cast šetrně opláchnout, osušit a 3M Cast znovu nasadit. Pro namáčení se, zjednodušeně řečeno, hodí semirigidní varianta (Soft Cast), nikoli rigidní, podložená vatou (Scotchcast)