Plastika nehtového lůžka LASEREM

Plastika nehtového lůžka LASEREM

Zarůstající nehet (Unguis incarnatus)

Co je to zarůstající nehet?

Zarůstající nehet je onemocnění postihující nehtový komplex prstu, resp. jeho boční části v místě, kde nehtová ploténka naléhá na kožní okraj. Právě tam někdy dochází k patologickému vrůstání okraje nehtové ploténky do kožního valu, což způsobuje vedle nepříjemné bolestivosti také dráždění kůže s rozvojem zánětu, kterému říkame paronychie. Paronychie může být náhle vzniklá, neboli akutní, většinou s výrazným zarudnutím, bolestivostí a odchodem řídkého nebo hustého sekretu z nehtového okraje. Naproti tomu dlouhodobá - chronická - paronychie se vyznačuje tvorbou tzv. granulace, tedy většinou živě červené druhotné tkáně, kterou se organismus snaží zánět ohraničit a vyhojit, většinou bohužel neúspěšně. Zarůstání nehtů pozorujeme nejčastěji na palcích u nohou, spíše na zevním nehtovém okraji (směřující k ostatním prstcům) než na vnitřním.

 

Miniinvazivní operace Laserem/Plastika nehtového lůžka CO2 Laserem/

Zarůstání nehtů může být vrozené / vzniká pravděpodobně tlakem dělohy na prsty plodu /, do jednoho roku věku dítěte se většinou samovolně upraví. Získané formy zarůstajícího nehtu postihují prakticky všechny věkové skupiny.

Příčinou je nepřiměřené zastřihávání nehtu, nošení nevhodné obuvi s příliš úzkými špičkami, kde je vytvářen velký tlak na měkké tkáně okolo nehtu. V důsledku tohoto mechanického zatížení se zvětšuje jeho zakřivení. Velkou roli hraje i rodinná predispozice, tvar nehtů, opakovaná drobná traumata nehtových valů, nedostatek železa a vitaminů, onemocnění pojiva, cévní onemocnění charakteru ischemické choroby dolních končetin /špatně prokrvená periferie/, diabetu.

Zarůstající nehty se bohužel někdy objevují i po nepodařené chirurgické léčbě - plastice nehtového lůžka / Emmertova operace /. 
Recidiva zarůstání je až 80%.

Na našem centru nabízíme laserovu operaci, která se provádí v lokálním znecitlivění a přinese pacientovi okamžitou úlevu. Speciálním chirurgickým laserem se odstraní část nehtového lůžka, z kterého nehet vyrůstá. Po výkonu následuje období krátké rekonvalescence, kdy pacient dochází na pravidelné kontroly. Není nutná pracovní neschopnost. 

Zákrokem se nedeformuje ani nehtová ploténka ani okolní nehtový val.