Miniinvazivní operace pilonidálního sinu Laserem SilaC
Výskyt pilonidálních sinusů u mladých dospělých je vysoký - v České republice se uvádí 26 nemocných na 100 000 obyvatel. Častější výskyt je u mužů. Pacienti jsou operováni buď v akutním či chronickém stadiu nemoci. Provádí se konvenční široká excize/vyříznutí/, která zanechává otevřenou ránu ("řezníkova metoda"), doba léčení, nezřídka překročí několik měsíců . Někdy se rána vůbec nehojí a pacientům se doporučuje podstoupit ještě "radikálnější" operaci.
Léčba je svízelná, nutná je péče o ránu a časová náročnost.
Od roku 2001 Dr. Bernhard Hofer a Klaus Bärtl, specialisté na viscerální chirurgii a proktologi na klinice v centru Mnichova se zabývají léčbou pilonidálních sinusů. Jen málo chirurgů v Evropě se může spoléhat na zkušenosti s více než 1200 chirurgickými zákroky, které se nejčastěji používají při výběru jamek, minimální fistulektomii a laserové léčbě. Od roku 2013, chirurgové Pilonidálního centra v Mnichově neustále vyvíjejí minimální invazivní chirurgii pro pilonidální sinus. Znalost řady úskalí postupů, zkušenosti s obtížnými případy a správné vybavení pro každou situaci jsou základem úspěšného chirurgického zákroku.
Pacienti se mohou vrátit do práce a fyzické aktivity obvykle do několika dnů po operaci.
Pooperační péče je snadná. Pacienti se sprchují jednou nebo dvakrát denně a používají měkké krytí nebo podložku v prádle, dokud nedojde k ukončení sekrece(vlhkosti) z rány.