Laserová operace konečníkových píštělí FilaC
Anorektální píštěl
Anorektální píštěle jsou zánětlivé kanálky spojující střevo s povrchem kůže perianální krajiny.
Podle průběhu píštělí a jejich vztahu k análním svěračům rozdělujeme píštěle na:
intersfinkterické (nejčastější)
transsfinkterické
suprasfinkterické
extrasfinkterické
Příčiny
Píštěle nejčastěji vznikají po perforaci nebo ošetření konečníkových hlíz (abscesů).Mají-li zevní ústí na kůži při řitním otvoru, obtěžují produkcí hnisu, což způsobuje maceraci, ekzémy a svědění, pomineme-li problémy hygienické.
Projevy
Z píštělí může opakovaně, či trvale vytékat hlenový nebo hnisavý obsah. K tomu se přidává bolestivost, subfebrilie a zhoršení bolesti při odchodu stolice.
Diagnostika
Zevní ústí píštělí je viditelné pohledem při aspekci perianální krajiny. Při potvrzení existence píštěle by mělo být provedeno endoskopické vyšetření (sigmoideoskopie) k nálezu vnitřního ústí píštěle (píštělí) a případně zjištění příčiny jejího (jejich) vzniku. K přesné klasifikaci píštěle lze využít magnetickou rezonanci a endosonografii (EUS) rekta a análního kanálu.
Terapie metodou FilaC
Léčba spočívá v zavedení laserového vlákna přímo do chodbičky píštěle a její "spálení". To vede k uzavření píštěle a odstranění zánětlivé tkáně. Léčba je provázena minimální bolestivostí a krátkou rekonvalescencí v řádu dnů.
Novou metodu provádíme na našem pracovišti. Metoda je používána v moderní proktologii již několik let. „Jde o jednu z alternativních metod řešení toho problému.
Pacient si výkon hradí sám, protože je nutné použít jedno laserové vlákno na jednoho pacienta.
Tato operace není vhodná pro všechny typy píštělí. Záleží od charakteru píštěle co do její délky, větvení, průběhu, výšky vyústění do konečníku nebo nálezu při recidivě.